Krótki przewodnik po kursach i konferencjach

Hej!

Na koniec weekendu i sam początek nowego tygodnia postawmy sobie pytanie: czy warto uczyć się więcej? Przed Państwem krótki przewodnik po kursach i konferencjach!

Czy warto brać udział w konferencjach i szkoleniach już na pierwszym roku studiów? Moim zdaniem- tak. Oprócz poszerzania wiedzy z zakresu dietetyki zaczynamy również orientować się jak wygląda cała branża, a co za tym idzie- nasze przyszłe perspektywy zawodowe. Warto jednak wiedzieć, jakie wydarzenia wybierać, tak, aby nie tylko nie zawieść się przekazywanymi treściami, ale również wynieść z nich dla siebie jak najwięcej. Nic dziwnego, że często na Instagramie dostaję pytania o to, jak szukać kursów dla siebie- na pierwszym roku sama czułam się nieco zagubiona między wszystkimi ofertami. Początkowo, nie mogłam znaleźć nic, co prezentowałoby sobą jakąkolwiek wartość edukacyjną. Łatwo jest wpaść w taką pułapkę- kursy organizowane są często przez ‘trenerów z Instagrama’ i chociaż fantastycznie się sprzedają, nie dają przeważnie żadnej gwarancji, że przekazywane treści są oparte na EBM.

EBM

Skrót EBM pochodzi od sformułowania evidence based medicine. Twórcy kursów i szkoleń, którzy reklamują je jako oparte na EBM powinni zwracać uwagę na to, by prezentowane przez nich teorie i sposoby postępowania były oparte na potwierdzonych badaniami doniesieniach naukowych. Co to w praktyce oznacza dla Ciebie? Upraszczając, między innymi i to, że nikt nie będzie próbował Ci wmówić, że eliminacja glutenu jest cudownym remedium na wszystkie choroby. Również to, że w razie jakichkolwiek wątpliwości (lub chęci poszerzenia wiedzy), śmiało możesz pytać o ‘namiary’ na badanie na podstawie którego przygotowane zostały slajdy.

Zresztą, o źródła badań można i warto pytać zawsze (często ich nazwy będą znajdować się także na poszczególnych slajdach). Niewykluczone, że przydadzą się one podczas przygotowywania prezentacji lub pracy zaliczeniowej na któryś przedmiot (większość wykładowców jakby bardziej docenia prezentacje, w których odnosimy się do czegoś więcej niż wikipedia). A jeśli temat zainteresuje Cię na tyle, by pojawić się na przykład w Twojej pracy licencjackiej, dobrze jest ‘mieć od czego zacząć’- prawdopodobnie będzie Ci wtedy zależało na zebraniu jak największej ilości materiałów dotyczących danego zagadnienia.

krótki poradnik 01

Gdzie szukać?

Wracając do początku mojej przygody ze studiowaniem- po okresie początkowej dezorientacji odnalazłam w internecie portal Polskiego Towarzystwa Dietetyki, na którym znajdziecie informacje o organizowanych wydarzeniach (szkolenia dotyczące standardów w dietoterapii schorzeń), oraz najnowsze doniesienia dotyczące projektów, którymi zajmuje się towarzystwo. Zajrzyjcie również na dietetycy.org.pl. Jest to rodzaj portalu informacyjnego, gdzie obok informacji na temat organizowanych w całym kraju szkoleń z zakresu dietoterapii i zdrowego żywienia, znajdziecie także artykuły dotyczące nowych badań naukowych, cykl wywiadów z najbardziej uznanymi dietetykami w Polsce #dietetykabyme, a nawet recenzje książek. Jeśli poszukujecie tego typu wydarzeń, Facebook z pewnością wkrótce wyrzuci Wam na tablicę całe mnóstwo propozycji, jednak, zanim zdecydujecie się ulokować swoje pieniądze na koncie jakiegokolwiek ośrodka szkoleniowego, należałoby najpierw zapoznać się lepiej z jego ofertą. Jak?

Googlujcie wykładowców (wykształcenie, dorobek naukowy i doświadczenie w pracy z pacjentami), jeśli nie macie pojęcia, kim są wyróżnione na stronach nazwiska. Sprawdzajcie, czy podobne wydarzenie nie odbyło się już w przeszłości, a jeśli tak, to jakie są opinie na jego temat. Jak przebiega szkolenie? Czy nie są pomijane żadne tematy? Czy wykładowcy są kompetentni i czy w ciekawy sposób umieją przekazać informacje?

Dodatkowo w poszukiwaniu ciekawych wydarzeń sprzymierzeńcami są dla was znajomi, zwłaszcza ci z uczelni, również poszukujący możliwości dokształcania się. Zwróćcie uwagę, jak często na waszej tablicy pojawiają się informacje o tym, że ktoś jest zainteresowany lub weźmie udział w nadchodzącej konferencji. Współpraca ze znajomymi może przynieść Wam także bonusy finansowe- organizatorzy często proponują zniżki dla grup.

Jak wybierać, to, co dla nas najwartościowsze?

Osobiście mam tendencję do zapisywania się na ogromną liczę konferencji, z których później niejednokrotnie zdarza mi się rezygnować. Pod wpływem chwili, w ferworze poszukiwań często mamy ochotę wziąć udział w każdym wydarzeniu o ciekawie brzmiącej nazwie.

Przede wszystkim warto określić swoje priorytety. Szkolenia, konferencje i kursy przeważnie nie są tanie i nawet, jeśli organizatorzy proponują niższą ‘studencką’ cenę, nie zawsze jesteśmy w stanie wziąć udział we wszystkich interesujących nas spotkaniach. Zastanów się, czy chętniej posłuchasz o żywieniu w sporcie, czy w chorobach nerek? Może interesuje Cię psychodietetyka? A jeśli nie wiesz jeszcze, z czym będzie Ci najbardziej po drodze w przyszłej pracy, spróbuj wybrać się na jedną z konferencji, na których poznasz najnowsze doniesienia ze świata dietetyki, a być może staniesz się pionierem w jakiejś dziedzinie. Na pierwszym roku studiów nie miałam wypracowanej żadnej strategii wybierania wydarzeń. Jeśli coś bardzo mnie zainteresowało to starałam się jeździć i faktycznie, udało mi się być na wielu naprawdę świetnie zorganizowanych konferencjach. Plusem takiej ‘wszechstronności’ jest zapewne to, że zapoznałam się z wieloma dziedzinami, w których dużą rolę odgrywa żywienie i teraz w bardziej świadomy sposób mogę pogłębiać wiedzę w tematach, które najbardziej mnie zainteresowały. W tym roku z pewnością będzie to między innymi psychodietetyka.

krótki poradnik 02

Podsumowując, szukając szkoleń lepiej patrzeć na ich jakość niż na ilość. Wiadomo, że duża liczba certyfikatów wygląda mega fajnie, ale jednak- niech za kolejnymi dyplomami stoi konkretna wiedza, którą posiedliście uczestnicząc w wydarzeniu. Studia to świetny czas, żeby zainwestować w siebie także i pod kątem dodatkowej nauki, jakkolwiek feralnie by to nie brzmiało. A uczestnictwo w dodatkowych kursach i zdobywanie wiedzy z najbardziej interesujących Was dziedzin może być nie tylko wciągające, ale i dające całe mnóstwo satysfakcji! Dajcie znać, co planujecie na ten rok (niekoniecznie w tematyce żywieniowej, dokształcanie się jest ważne w każdym zawodzie, zwłaszcza związanym ze zdrowiem)!

krótki poradnik 03

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Krótki przewodnik po kursach i konferencjach"

avatar
Karolina
Gość
Karolina

Ja piszę w tym roku pracę licencjacką na temat anoreksji, więc planuję sporo kursów, konferencji i szkoleń z psychodietetyki. Poza tym, bardzo interesuję się żywieniem w sporcie, więc to również będzie mój target. Świetnie przygotowany post, będąc na trzecim roku dietetyki zgadzam się z wszystkim. Ja również zaczęłam jeździć na wydarzenia naukowe już na 1 roku 🙂

Emilia Versjada
Gość
Emilia Versjada

Swietne sa te kursy szczegolnie ze dzieki nim wyciagamy duzo wiedzy i wiele sie uczymy! Ja jak pojde na studia to zaczne sie rozgladac za kursami bo zawsze warto jakies zrobic <3
Buziaki!

Versjada

Ta strona używa plików cookies więcej informacji

Pliki "Cookies" na tej stronie są włączone. Korzystając z tej strony lub klikając przycisk "Akceptuj" zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek na twoim urządzeniu przez tę witrynę.

Zamknij